Kolik odvedete na dani při provozu na e-shopu?

Zákon o dani z příjmu platí pro všechny. Jakmile generujeme zisky, za jistých okolností je musíme i zdanit. To platí i při provozu e-shopu, ať už jste či nejste ve ztrátě. Podat přiznání k dani musí každý, až na výjimky dané zákonem. Kolik tedy pošlete finančnímu úřadu?

Záleží, jestli jste právnická nebo fyzická osoba

Pokud e-shop zakládáte, nejspíše jej budete provozovat na živnost. V tento moment budete fyzickou osobou. Pokud ale chcete např. společnost s ručením omezeným, budete již právnickou osobou. Pro fyzickou i právnickou osobu platí z hlediska daní odlišné podmínky.

Fyzická osoba zdaňuje sazbou 15%

Fyzická osoba, která je povinně zapsána v živnostenském rejstříku, si může vybrat ze dvou způsobů zdanění svých zisků, a to tak, že:

  • Od skutečných příjmů odečte skutečné výdaje (v praxi nejčastější).
  • Od skutečných příjmů odečte procentuální výši výdajů (nutno splnit další podmínky).

Výsledek výše psaného odečtu je tzv. základ daně. A ten se daní v tuto chvíli sazbou 15%. Takže bude-li váš základ daně 100 000 Kč, celkem 15 000 Kč si vezme stát. Samozřejmě musíte počítat s tím, že takto vypočtenou daň si můžete snížit o slevy na dani. Stejně tak i vypočítaný základ daně ve výši 100 000 Kč si můžete snížit o tzv. odčitatelné položky.

Právnická osoba zdaňuje sazbou 19%

Právnická osoba dochází k základu daně podobně jako fyzická osoba, která od skutečných příjmů odečte skutečné výdaje. Konečný základ daně ovšem daní sazbou 19%. Takže v případě základu daně 100 000 Kč je vypočítaná daň 19 000 Kč. Právnická osoba také může, stejně jako fyzická osoba, snižovat základ daně o odčitatelné položky a uplatňovat slevy na dani. Ty jsou ale zcela jiné než u fyzické osoby.

Jak dojdeme ke skutečným výdajům a příjmům?

Skutečné příjmy jsou zjednodušeně řečeno to, co prodáte na svém e-shopu. Skutečné výdaje jsou to, kolik vás stálo pořízení takto prodávaného zboží. Samozřejmě toto vysvětlení je to nejjednodušší a zasvěcenější člověk ví, že situace není tak jednoduchá, proto správu účetnictví svěřujeme kvalifikovaným účetním či daňovým poradcům.

Psala jsem, že fyzická osoba může uplatnit i procentuální výši výdajů. V tomto případě nemusí dokládat svoje výdaje účetními doklady (např. zaplacené faktury). Sazbu daně vyjádřenou procentem najdete v zákoně o dani z příjmu. V případě provozu e-shopu bude výše této sazby 60%.

Fyzická osoba

Skutečné výdaje

Fyzická osoba

Výdaje dané procentem

Právnická osoba

Skutečné výdaje

Příjmy = 1 000 000 Kč

Příjmy = 1 000 000 Kč

Výnosy (příjmy) = 1 000 000 Kč

Skutečné výdaje = 800 000 Kč

Procentuální výdaje 60%

Náklady (výdaje) = 800 000 Kč

Základ daně = 200 000 Kč

Základ daně = 400 000 Kč

Základ daně = 200 000 Kč

Sazba daně 15%

Sazba daně 15%

Sazba daně 19%

Vypočítaná daň = 30 000 Kč Vypočítaná daň = 60 000 Kč Vypočítaná daň = 38 000 Kč

 Zjednodušené schéma výpočtu daně u fyzické a právnické osoby bez započtení dalších vlivů

Nyní víte, že existují v zásadě tři varianty a každou z nich je třeba předem promyslet a propočítat. Nastává-li konec roku a je třeba podat daňová přiznání za předchozí rok, zamýšlí se každý, jak na daních odvést co nejméně, tedy stlačuje základ daně do co nejnižších čísel. A s tím vám vždy pomůže kvalifikovaná účetní či daňový poradce.

Býváte překvapeni po skončení roku, kolik musíte státu odvést na dani?

Petra Mikulášková
Poslední roky se věnuji výhradně ladění inzerce na srovnávačích zboží - Heurece a Zbozi. Pracuji dlouhodobě s automatizovanými nástroji pro biddování a nástroji pro úpravu XML feedů. Abych viděla přínosy inzerce, zajímá mne vždy, zdali máte dobře nastaven Google Analytics a měříte tržby. Když tomu tak není, očekávejte, že i zde vám udělám pořádek.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Petra
    Mikulášková


    Poslední roky se věnuji výhradně ladění inzerce na srovnávačích zboží – Heurece a Zbozi. Pracuji dlouhodobě s automatizovanými nástroji pro biddování a nástroji pro úpravu XML feedů. Abych viděla přínosy inzerce, zajímá mne vždy, zdali máte dobře nastaven Google Analytics a měříte tržby. Když tomu tak není, očekávejte, že i zde vám udělám pořádek. Více o mně…