Jitka Šimková (Pleva): Jako výrobci máme o hodně větší zodpovědnost než prodejci

Jeden srpnový pátek tohoto roku jsem věnovala návštěvě Potštejna. Má zde totiž sídlo, respektive výrobní místo, firma Pleva s.r.o. – výrobce medových výrobků a kosmetiky z medu. Cenné informace jsem čerpala hlavně od obchodní asistentky, paní Jitky Šimkové, a částečně od pracovníka z výroby.

Firma Pleva se zabývá výrobou a prodejem včelích produktů – medu, kosmetiky, potravinových doplňků, medoviny a medových vín, ale i bylinných polštářků. Při výrobě používá výhradně český med, a to od vlastních včel, dále také med od českých včelařů.

Jak je vaše firma veliká?
Naše firma Pleva s.r.o. má 9 zaměstnanců a jednoho konzultanta. Ten se věnuje e-shopu, internetové komunikaci, informačnímu systému firmy a všemu, co s tím souvisí – reklama, propagace, apod. Není přímo fyzicky zde v Potštejně, ale práci se věnuje z Prahy.

Dívka u včelího úlu.

Před podnikem…

Jak vypadá váš běžný pracovní den?

Vzhledem k tomu, že jsem obchodní asistentka, plním více úkolů. Mám na starost vyřizování objednávek a komunikaci se zákazníky. Dopoledne vždy vyřizuji objednávky na e-shopu z předchozího dne.  Často také stihnu vyřídit i některé, které přijdou ten den ještě dopoledne. Mám-li čas, vyřizuji pak i dotazy od zákazníků. Během poledne a odpoledne řeším interní záležitosti firmy.

Jak u vás probíhají Vánoce?

Vánoce u nás běží v duchu nárůstu počtu objednávek. Abychom uspokojili všechny zákazníky včas ještě před Štědrým dnem, musí zákazníci objednat zboží do předem stanoveného data. Tím jim garantujeme, že svoje zboží obdrží ještě před Štědrým dnem.

Jakým způsobem svůj e-shop propagujete?

Propagaci má u nás na starost profesionál, který zdárně využívá všech možností, které jsou na internetu. Využívali jsme i reklamy v rádiu (Impuls a Frekvence). Reklamu nám dělají i naši odběratelé, a to zejména prostřednictvím kamenných prodejen. Služeb reklamních agentur nevyužíváme.

Máte kamennou prodejnu?

Místo, kde se teď nacházíme, je jako výdejní místo pro obchodníky a také prodejnou pro zákazníky. Distribuci v kamenných prodejnách si zajišťují naši odběratelé sami.

Poličky s produkty firmy Pleva

Prezentační a kamenná prodejna v Potštejně.

Jak jste na tom ve vztahu s přepravními společnostmi?

Odzkoušeli jsme jich několik a vybrali ty nejlepší. Musím ale říct, že kvalita jejich služeb je v porovnání s předchozími roky znatelně lepší. Mají totiž mezi sebou velkou konkurenci, proto se snaží poskytovat lepší a lepší služby. Spolupracujeme s  Českou poštou a PPL.

Kdo u vás nejčastěji nakupuje?

Největší počet nakupujících z hlediska pohlaví tvoří ženy. Pokud bych měla srovnat podíl maloobchodu a velkoobchodu, tak velkoobchod nám činí cca 60% ze všech objednávek. Pravdou ale je, že počet objednávek přes e-shop nám v čase roste. Lidé stále více nakupují přes internet.

Jaké máte zkušenosti s vrácenými balíky, reklamacemi či odstoupením od kupní smlouvy?

Reklamace se u nás dějí v souvislosti s dopravou zboží k zákazníkovi. Přepravní společnosti sem tam něco rozbijí, zejména zboží ve skle (např. med). Množství vrácených balíků u nás tvoří zanedbatelné procento. Za rok jich je opravdu velmi málo. Lidé si zboží v drtivé většině případů přebírají. A odstoupení od kupní smlouvy do 14 dnů jsme ještě nikdy neřešili.

Vím, že jste výrobci, jaká úskalí v sobě nese výroba kosmetických produktů?

Samozřejmě jako výrobci máme situace poněkud těžší než běžný prodejce, který nakoupí, a pak prodá. Díky EU máme několik věcí těžších – zejména notifikaci výrobků, která je do roku 2013 v novém kabátku. Již zavedené výrobky, které mají všechny atesty, musí projít kompletně novou notifikací a schválením o bezpečnosti výrobku.  A to je nejen časově náročné, ale i finančně a administrativně. Toto je jedna z věcí, která odlišuje výrobce od prodejce. Situace výrobce je poněkud jiná a znatelně náročnější než situace prodejce „obchodníka“. Ten si hlídá pouze datum spotřeby, aby mu výrobek neprošel.

Dívka u produktů.

V prodejně u vystavených včelích produktů značky Pleva.

Prodáváte i mimo ČR?

Ano, hodně prodáváme na Slovensku. Samozřejmě nejsou výjimkou ani prodeje do jiných zemí EU.

Všimla jsem si, že máte FB? Kdo se vám o něj stará a jak vám funguje?

Ano, o FB pečuje stejný člověk, který má na starosti internetovou komunikaci. Protože je profesionál a jak se říká „člověk na svém místě“, tak nám funguje výborně.

Jaké internetové kanály k propagaci e-shopu využíváte?

Všechny dostupné a ekonomicky výhodné. Umíme zhodnotit jejich návštěvnost a podle toho si vybrat pro nás ty nejlepší.

Podporujete nějaké dobročinné akce či něco podobného? Pokud ano, jak se v nich angažujete?

Ano podporujeme. Přispíváme různě dle možností na těžce postižené ve středisku Betlém v Kloboukách u Brna, občanskému sdružení dětí s handicapem Orion v Rychnově nad Kněžnou, projektu Šance dětí z ulice a také Středisko pracovní rehabilitace Ostrava.

Pár slov na závěr….

Firmu Pleva jsem nenavštívila náhodou. Je to totiž dodavatel na můj e-shop Palelo. A po těch několika letech, co znám produkty značky Pleva, jsem chtěla poznat, kdo za výrobou a distribucí stojí fyzicky.

Petra Mikulášková
Poslední roky se věnuji výhradně ladění inzerce na srovnávačích zboží - Heurece a Zbozi. Pracuji dlouhodobě s automatizovanými nástroji pro biddování a nástroji pro úpravu XML feedů. Abych viděla přínosy inzerce, zajímá mne vždy, zdali máte dobře nastaven Google Analytics a měříte tržby. Když tomu tak není, očekávejte, že i zde vám udělám pořádek.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Petra
    Mikulášková


    Poslední roky se věnuji výhradně ladění inzerce na srovnávačích zboží – Heurece a Zbozi. Pracuji dlouhodobě s automatizovanými nástroji pro biddování a nástroji pro úpravu XML feedů. Abych viděla přínosy inzerce, zajímá mne vždy, zdali máte dobře nastaven Google Analytics a měříte tržby. Když tomu tak není, očekávejte, že i zde vám udělám pořádek. Více o mně…