Ing. Marek Děngl (Zbrane-vzduchovky.cz): „Dokáže to zabít špačky?“

Elektronika, kosmetika, oblečení, potraviny či drogistické zboží, to prodává na internetu spoustu prodejců. Ale zbraně na sportovní střelbu? To už musíte trochu více zapátrat. S tímto businessem se pojí plno zajímavých informací. Ing. Marek Děngl mi umožnil nahlédnout do zátiší on-line prodeje zbraní a střeliva.

Co vás přivedlo k prodeji netradičního prodejního sortimentu –  vzduchovek, příslušenství a podobného zboží?

Toto není můj první e-shop, kterému se věnuji. Úplně první e-shop, který jsem provozoval, byl zaměřen na prodej tenisového zboží. Později jsem měl RC modely. Oba jsem prodal, avšak můj první e-shop s tenisovým zbožím funguje dodnes.

Zbraně-vzduchovky.cz jsou třetí v pořadí. Dostal jsem se k nim díky kolegovi z vysoké školy. Pracoval tehdy ve firmě na výrobu diabolek (firma existuje dodnes). Kolega z firmy se věnoval střelbě. Proč tedy nezkusit prodávat zbraně?

Jaké problémy jste při spuštění e-shopu musel řešit? S čím jste třeba vůbec nepočítal a co vás naopak mile překvapilo?

Jelikož už jsem měl nějaké zkušenosti s vedením e-shopu, tak jsem závažné problémy neřešil. Co jsem ovšem musel řešit, a je to typické třeba pro zbraně, je koncese. Prodej zbraní a střeliva je koncesovaná živnost. Pro její udělení musíte splnit více než obvyklé podmínky pro udělení živnosti.

Opravdovým oříškem pro mě byli dodavatelé. Jsou to lidé tak říkajíc „ze staré školy“. Dají na osobní schůzky, chtějí vás vidět, nejsou na on-line komunikaci. Na druhou stranu v tomto  oboru nejsou podrazy. Když už se navzájem znáte, tak si důvěřujete a vycházíte si vstříc.

Povězte mi něco o zbraních, které prodáváte.

V našem e-shopu nabízíme zbraně jak na střelbu sportovní, tak na střelbu rekreační včetně jejího příslušenství. Pokud zbraň zakupujete poprvé nebo se o nich chcete něco více dozvědět, podívejte se na naše stránky, konkrétně na článek zaměřený na výběr zbraní, střeliva a příslušenství.

jjj

S Markem Děnglem, provozovatelem e-shopu.

Vzduchovky a celkově zbraně nelze prodávat určitě všem lidem. Jsou v prodeji právě vašeho sortimentu, který aktuálně nabízíte, nějaká omezení? Např. povinnost mít zbrojní průkaz nebo něco podobného?

Všeobecně při prodeji je nutné vyjít z toho, do jaké kategorie zbraní a střeliva spadá váš prodejní sortiment. Protože prodáváme zbraně kategorie D, tak nakupující musí mít minimálně 18 let. Mladším lidem prodávat nemůžeme. Zbrojní průkaz není potřeba, ten je nutný teprve při prodeji zbraní kategorie C.

Je potřeba pro prodej tohoto zboží nějaké speciální povolení? Pokud ano, co to obnáší? (např. koncesovaná živnost)

Jak už jsem zmínil, pro prodej potřebujete koncesovanou živnost. Já jsem ze začátku nesplňoval podmínky pro její udělení. Museli jsme tedy hledat tzv. odpovědnou osobu. To je člověk či subjekt, který se za vás zaručí. V momentě, kdy splníte podmínky dané zákonem, můžete zažádat o koncesi, a institut odpovědné osoby tudíž zrušit.

Pro nákup, prodej, přepravu, půjčování a uschovávání zbraní a střeliva potřebujete splnit podle živnostenského zákona alespoň jednu z těchto podmínek:

  1. vysokoškolské vzdělání ve studijním programu a studijním oboru zaměřeném na ekonomii, vojenství, policii, technické vědy nebo technologie a 1 rok praxe v oboru, nebo
  2. vyšší odborné vzdělání v oboru vzdělání zaměřeném na ekonomii, vojenství, policii, technické vědy nebo technologie a 2 roky praxe v oboru, nebo
  3. střední vzdělání s maturitní zkouškou v oboru vzdělání s technickým, ekonomickým, vojenským nebo policejním zaměřením a 2 roky praxe v oboru, nebo
  4. střední vzdělání s výučním listem v oboru vzdělání prodavač se specializací na zbraně a střelivo nebo v příbuzném oboru a 3 roky praxe v obchodní činnosti se zbraněmi a střelivem, nebo střední vzdělání s výučním listem v oboru vzdělání puškař nebo nástrojař a 3 roky praxe v oboru a nebo 1 rok praxe v obchodní činnosti se zbraněmi a střelivem, nebo osvědčení o rekvalifikaci nebo jiný doklad o odborné kvalifikaci pro příslušnou pracovní činnost vydaný zařízením akreditovaným podle zvláštních právních předpisů, zařízením akreditovaným Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, nebo ministerstvem, do jehož působnosti patří odvětví, v němž je živnost provozována, a 4 roky praxe v oboru.

Rád bych podotkl, že do kategorie D spadají i běžně dostupné airsoftové zbraně. Setkávám se s tím, že mnoho prodejců je nabízí, aniž by mělo udělenou koncesovanou živnost. Mnohdy o tom totiž ani neví. No a pak je čekají potíže při kontrolách.

Mimo to musíme téměř každou zbraň nechat povinně zkontrolovat, jedná se o tzv. tormentaci. Zákony s tím spojené jsou na stránkách Úřadu pro kontrolu zbraní a střeliva, který současně tuto tormentaci provádí. Fyzicky to znamená, že musíme naše zboží naložit do auta, odvést na zkušebnu, nechat otestovat a pak znovu přivézt zpět na prodejnu.

V Bohumíně máte prodejnu, jaký je poměr mezi lidmi nakupujícími přímo v prodejně a na internetu – co zákazníci více preferují?

Drtivá většina objednávek a nákupů je přes internet. Ti, co si objednají dražší zbraně (10 000 Kč a výše), si je pak vyzvedávají osobně zde na prodejně. Jedou sem například i z Prahy. Zákazníkům mimo jiné zakoupenou zbraň seřídíme a nastavíme optiku. Odnáší si tak odsud hotovou zbraň.

dengl-petra-2

Kuše jsou údajně nebezpečnější než vzduchové pistole.

Stává se vám, že zákazníci občas balík nevyzvednou a vám se pak vrací? Pokud ano, jak tyto situace řešíte?

Těmto lidem vždy voláme. Většinou si zboží nevyzvednou proto, že je nekontaktovala spediční firma. Stává se to spíše výjimečně. Nakupují u nás hodně muži a míra nevyzvednutých zásilek je mizivá. Když už si to objednají, tak to opravdu chtějí.

Nabízíte i velkoobchodní spolupráci, jaké s tím máte zkušenosti – musí vaši distributoři splnit nějaké speciální podmínky?

Náš případný VO partner musí mít udělenou koncesi. Bez ní to nejde. Kdybychom prodávali prodejcům bez udělené koncese, v případě jejich kontroly bychom se do potíží dostali i my.

Kolik lidí stojí za provozem vašeho e-shopu a co má kdo na starosti?

Máme tu pracovníka na expedici a slečnu na fakturaci. Přes sezonu najímáme brigádníky na posílení expedice. Potom já a kolega řešíme plnění e-shopu a vše ostatní. Takže v základu jsme čtyři.

Jak u vás řešíte marketing – využíváte aktivně externích služeb nebo si věci řešíte spíše v rámci vašeho týmu?

Máme externího člověka na SEO a také programátora. Ostatní si řešíme sami. Je to také dáno tím, že třeba placená reklama je v některých kanálech zakázaná (např. PPC). Inzerujeme samozřejmě na srovnávačích zboží, ale musím říct, že my ani konkurence nemáme potřebu např. biddovat nebo nějak podrážet ceny. Je nás tu málo a ty cenové války nám za to nestojí.

Naposledy jsme zapůjčili pár zbraní do natáčení pořadu Ničení povoleno, které je vidět na Streamu. Po zveřejnění videa jsme zaznamenali zvýšený počet objednávek. Tyto aktivity, ať už online či offline, nám hodně pomáhají budovat jméno i prodej. Třeba i takový polep na autě, kdy přijedeme na nějakou akci ve městě, nám přináší zvýšenou poptávku.

hhh

Kuše do pořadu Ničení povoleno dodal e-shop pana Děngla.

Máte nějaké zajímavé momenty z provozu e-shopu, o které byste se chtěl podělit?

Obvyklá otázka našich zákazníků je „Dokáže to zabít špačky“? ☺

Také bych rád zdůraznil, že v rámci zemí jsou různé zákony, které umožňují používat pro střelbu a lov bez nutnosti průkazu jen určité typy zbraní. V případě vzduchových pistolí můžete u nás používat zbraně se sílou až 16 J, v Německu zase třeba jen 7,5J. Pokud si tedy tady zakoupíte vzduchovou pistoli o síle 16 J a budete s ní střílet v Německu, můžete skončit ve vězení.

Máte nějakou vizi či plán do budoucna, kam by se měl váš e-shop posunout?

Samozřejmě, plány i vize mám. Aktuálně připravujeme možnost nákupu pro velkoobchod přes e-shop. Dosud všichni naši partneři posílají objednávky e-mailem. Chceme také spustit jazykové mutace – angličtinu a polštinu. Nakupují u nás totiž často zahraniční zákazníci. V budoucnu bychom rádi zahájili výrobu větrovek. Aktuálně máme výrobu vlastního příslušenství ke zbraním. Na e-shopu je prodáváme pod značkou Valiant a Raven. V budoucnu bychom rádi navázali výrobou větrovek.

Petra Mikulášková
Specializuji se na práci se zbožovými srovnávači Heureka.cz a Zboží.cz. Využívám přitom zkušenosti z vedení vlastního e-shopu i ze spolupráce s desítkami klientů. Ovládám nejen nástroje pro biddování a úpravu XML feedů, ale také Google Analytics. Snadno tak zjistím, v čem děláte chybu a pomůžu vám ji vyřešit. A společně zvýšíme vaše tržby.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Petra
    Mikulášková


    Specializuji se na práci se zbožovými srovnávači Heureka.cz a Zboží.cz. Využívám přitom zkušenosti z vedení vlastního e-shopu i ze spolupráce s desítkami klientů. Ovládám nejen nástroje pro biddování a úpravu XML feedů, ale také Google Analytics. Snadno tak zjistím, v čem děláte chybu a pomůžu vám ji vyřešit. A společně zvýšíme vaše tržby. Více o mně…