Právní forma podnikání v e-shopu

Pokud máte v plánu založit si vlastní e-shop, je zde spousta věcí, nad kterými se musíte zamyslet. Mezi ty nejdůležitější patří právní forma a to, jak vlastně budete podnikat. Při zakládání e-shopu máte na výběr z více možností, my si tu ty nejzákladnější představíme.

Upozornění: Vzhledem ke staršímu datu vydání tohoto článku nemusí být již některé informace v souladu s aktuální legislativou. V roce 2014 vstoupil v platnost NOZ.

Živnostenský list aneb pro začátek to nejlepší

Podnikání na živnostenský list je v zásadě tou nejrychlejší, nejlevnější a nejjednodušší formou. Tato možnost podnikání je výhodná zejména proto, že nevíte, jak vám provoz e-shopu půjde. Navíc nemusíte bezhlavě investovat tolik peněz jako např. do společnosti s ručením omezeným.

 • Nevýhodou provozu e-shopu na základě živnostenského oprávnění je to, že váš obchod může působit méně důvěryhodně a to zejména v případě, kdy jste neplátci DPH.
 • Nevýhodu přináší i ručení celým vaším majetkem – pokud se jako podnikatel s živnostenským listem zadlužíte, můžete přijít kompletně o celý svůj soukromý majetek.

Společnost s ručením omezeným jako vyšší level

Založení společnosti s ručením omezeným (zkráceně SRO) je časově náročnější (zhruba měsíc), stejně tak i finančně. V současnosti musíte složit vklad 200 000 Kč, který v případě založení živnosti není třeba. Nicméně začátkem roku 2014 přijdou podstatné změny, co se týče založení a provozu SRO.

 • Společnost s ručením omezeným působí mnohdy důvěryhodněji než e-shop provozovaný fyzickou osobou.
 • Taktéž neručíte celým svým majetkem, ale „pouze“ výši svého vkladu. Samozřejmě má to i svoje úskalí a nemůžete se zcela plně spoléhat, že v případě zadlužení přijdete pouze o 200 000 Kč.
 • Společnost s ručením omezeným si můžete i koupit – ať už s historií, tak i bez historie (tzv. ready made společnosti).
 • U SRO s historií můžete narazit na jeden zásadní problém – nemusíte plně odhalit její historii. Pokud ji měla špatnou, odkupem si můžete ublížit.

Jak to je s účetnictvím?

Jako fyzická osoba podnikající na základě ŽL máte mnohem jednodušší účetnictví – můžete vést daňovou evidenci, můžete uplatňovat paušální výdaje, ale také můžete být dobrovolně účetní jednotkou.

Jako společnost s ručením omezeným (tzv. právnická osoba) máte povinnost vést účetnictví a být účetní jednotkou. Tuto povinnost mají všichni, kteří jsou zapsáni v obchodním rejstříku, což je i případ SRO.

Slovo závěrem

Pro začátek je tedy opravdu nejvhodnější z hlediska času a peněz živnostenský list. Pokud vám podnikání půjde od ruky, vždy můžete převést e-shop na s.r.o. Variantou může být i akciová společnost či jiná forma právnické osoby, ale pro e-shop to je zbytečně drahé a komplikované. A co vy? Jakou formu preferujete?

Pokud potřebujete odbornou právní radu, můžete využít renomovanou právní (online) kancelář na adrese www.pravopropodnikatele.cz, kterou sama využívám.
Pozor! Od 1.1.2014 platí nový občanský zákoník. Už jste si aktualizovali obchodní podmínky na e-shopu? Pokud ne, tak na www.pravopropodnikatele.cz/obchodni-podminky vám pomohou.
Petra Mikulášková
Specializuji se na práci se zbožovými srovnávači Heureka.cz a Zboží.cz. Využívám přitom zkušenosti z vedení vlastního e-shopu i ze spolupráce s desítkami klientů. Ovládám nejen nástroje pro biddování a úpravu XML feedů, ale také Google Analytics. Snadno tak zjistím, v čem děláte chybu a pomůžu vám ji vyřešit. A společně zvýšíme vaše tržby.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Petra
  Mikulášková


  Specializuji se na práci se zbožovými srovnávači Heureka.cz a Zboží.cz. Využívám přitom zkušenosti z vedení vlastního e-shopu i ze spolupráce s desítkami klientů. Ovládám nejen nástroje pro biddování a úpravu XML feedů, ale také Google Analytics. Snadno tak zjistím, v čem děláte chybu a pomůžu vám ji vyřešit. A společně zvýšíme vaše tržby. Více o mně…