Jiří Stibor a videomarketing pro eshopy: Vytvořit video je dnes mnohem jednodušší než si podnikatelé myslí

Pokud patříte mezi e-shopy, které odmítají investovat tisíce či desetitisíce měsíčně do služeb marketingové agentury, ale chcete zkusit něco samostatně, jděte do videomarketingu. V tomto rozhovoru jsem si promluvila se spolumajitelem e-shopu www.akusticka-pena.cz, Jirkou Stiborem, který se rád věnuje videomarketingu v podnikání.

Jirko – na začátek – proč sis vybral zrovna tento obor?

Kdysi, ještě tehdy na gymplu, jsem začínal jako designer webů, potom na vysoké škole jsme započali budovat společný online business s akustickou pěnu (vybudovaný primárně díky SEO). Postupem času jsem se díky tomu dostal i k videopublishingu a videomarketingu. Ten je nedílnou součástí moderního a funkčního online marketingu nejen pro e-shopy. Baví mě na něm i to, že dokáže spojit video a optimalizaci pro vyhledávače v jedno…
Videomarketingu v praxi jako takovému se věnuji více jak 1,5 roku a napsal jsem o něm praktický 96ti stránkový ebook “Jak dělat videomarketing na YouTube“.

S Jirkou Stiborem na akci Firmy 2.0

S Jirkou Stiborem na akci Firmy 2.0

Co je to videomarketing a proč by jej měly e-shopy využívat?

Je to jedna z možností propagace na internetu, a to prostřednictvím videa. Jednoduché, že? :-) Důležité je, aby toto video dávalo zákazníkům tam venku nějakou hodnotu. Osobně považuji tuto formu propagace jako výborný prostor pro malé e-shopy – stačí ti v dnešní době iPhone a můžeš dělat videomarketing…

Vím ale, že lidé se točit videa tak trošku pořád bojí – ale často nevědí, že pro úspěšný videomarketing (třeba malého eshopu) ti stačí poskládat pár autentických fotek, přidat textový obsah, hudbu. To vše zkompilovat a můžeš vyrazit do vod videomarketingu.

Jak to řešit, když člověk nechce být před kamerou, ale přesto chce dělat videomarketing?

Využít se k tomu dá dostupný Youtube editor nebo třeba Animoto. Já osobně na Animoto nedám dopustit – je to super jednoduché a v poměru cena/výkon úžasné. Doporučuji vyzkoušet.

V Animoto toto zvládnete za pár minut a pár dolarů.

No a taky tady máme YouTube video editor, který je zdarma a přímo v YouTube.

Co musím vědět, než se pustím do realizace videa?

V prvé řadě si e-shop musí uvědomit, kdo je člověk na druhé straně, pro koho to točí a co mu to vůbec přinese. Bez znalosti odpovědi to půjde hůře, ale nezasekejte se v přílišné analýze a jděte do AKCE!

E-shopy se mohou zaměřit ze začátku na produktová videa. Obdobně to řeším i já s mým společníkem na našem e-shopu akustickapena.cz. Točíme produktová videa, návody na instalaci, řezání, použití zakoupeného materiálu apod.

Buďte autentičtí a vždy přemýšlejte nad hodnotou, kterou budete dávat divákovi na druhé straně.

Instruktážní videa se vždy hodí. Pomáhají zákazníkům.

Jak by mělo video vypadat z hlediska obsahu videa, jaké kroky dodržovat?

 • Jakékoliv video je jako prezentace, buď zákazníka zaujmete, nebo ne. Chce to přípravu.
 • Je nutné si uvědomit, že nejvíce pozornosti věnuje zákazník videu vždy na začátku. První dojem je tedy žádoucí i vzhledem k možnosti sdílení videa samotným divákem.
 • Video by určitě mělo obsahovat výzvu k akci. Chceme přece, aby zákazník něco udělal a ne jen koukal na videa :-) Samozřejmě je nutno to promyslet.

Jak se videa propagují? Jaké jsou možnosti? Kde je může e-shop propagovat?

Je super pracovat s komunitou, kterou už máte vytvořenou. K tomu se hodí zejména newslettery a sociální sítě. Pošlete v mailu lidem informaci, že máte nové video, které jim pomůže vyřešit jejich problém. To samé můžete udělat i na FaceBooku nebo rovnou na webu např. v novinkách nebo na nejnavštěvovanějších stránkách (samozřejmě, pokud jsou relevantní tématu).

Další možností je PPC reklama na Youtube (videoreklama) a samozřejmě tzv. „videoseo“. O videoseo – jako dlouhodobé strategii pro videomarketing – se podrobně rozepisuji ve svém ebooku.

Na co si musím dát pozor u video SEO – jaké jsou začátečnické chyby?

Např. v případě propagace přes Youtube je nejčastější chybou relevance mezi klíčovými slovy a publikovaným videem. Název videa postrádá klíčová slova a jmenuje se třeba “Video 1.mpg” nebo něco podobně “chytrého” :-) Vídám tuto chybu z nevědomosti celkem často.

S tím se pojí též absence kvalitního popisu pod videem, kde taktéž chybí klíčová slova. Další chybou, opět v případě Youtube, je to, že inzerenti zapomínají vložit do popisku prolink na podstránky e-shopu.

Hovořil jsi o Youtube, jak si založím účet?

Je to jednoduché.  K tomu stačí mít u Googlu účet. Vhodné je, když to je propojené s Gmail schránkou. Pak používáte stejné přihlašovací údaje jak k účtu Youtube, tak k Gmail schránce. Po přihlášení do Youtube účtu si vytvoříte Youtube kanál, nahrajete si grafiku, logo, doplníte odkazy na svoje sociální sítě. Youtube taktéž umožňuje, abyste měli hezkou URL adresu svého kanálu – což je fajn pro SEO, zase bodíky navíc – a to se počítá, že ano?

Jak mám tedy vyplňovat informace o videu na Youtube – co musím všechno určitě vyplnit?

Ještě než vytvoříte jakékoliv video, je důležité si provést analýzu klíčových slov. Na základě ní si vyberte ta slova, která chcete přes videa posilovat (popř. vyčtěte si je z Google Analytics).

Mám tady jeden tip:

Po natočení videa a jeho vložení na YouTube si jej nastavte tak, aby nebylo okamžitě veřejné. Je třeba věnovat trochu času jeho úpravám. Youtube totiž indexuje nově vložená videa extrémně rychle. Byla by škoda mít zaindexováno už něco, na čem ještě pracujete.

Jakmile máte tedy video vložené, určitě u něj vyplňte název a popisek. Zejména v popisku nezapomeňte uvést odkaz na e-shop. Dále pak vložte relevantní tagy. Při používání klíčových slov je samozřejmě dobré používat jeho různé obměny. Dbejte na to, aby to nebylo vyloženě spamování, ale přirozený text. Když si všechno znovu zkontrolujete, tak video zveřejněte a do několika minut ho uvidíte na YouTube ve výsledcích vyhledávání. Rychlost, že?

Má na něco vliv počet zhlédnutí?

Vysoký počet zhlédnutí samozřejmě působí důvěryhodněji než nízký počet zhlédnutí – na první dojem :-)

Jak dosahovat vysokého zhlédnutí na Youtube?

To se odvíjí hlavně od kvality vloženého obsahu. Často mnohem více konvertuje obsah, který je kontroverzní. U e-shopu to bude samozřejmě závislé na publiku. Vysoké zhlédnutí můžete také dosáhnout využitím Video PPC. Já je občas sem tam spustím.

Video s virálním obsahem není nikdy na škodu.

Znáš v ČR nějaký e-shop, který se kromě toho tvého věnuje videomarketingu?

Aktuálně jediný, který mě napadá a dělá to schopně a začal tuto strategii používat několik let zpět, je www.ruzovyslon.cz. V dnešní době mají přes 700 videí (síla!) a díky tomu šli hodně businessově dopředu. Pro mnohé kontroverzní téma – ale je to za mě marketingově zvládnuté na jedničku.  Kdyby nebylo, tak ho jako příklad neuvedu, protože bych si ho nepamatoval.

Aneb jak vybírat vibrátory.

Kde mohu hledat další informace o videomarketingu?

eBook Jirky Stibora, jak na videomarketing.

eBook Jirky Stibora, jak na videomarketing.

Určitě v e-booku, který jsem psal na základě mých praktických zkušeností a bádání. Je to poměrně málo využívaná forma propagace na internetu např. pro eshopy a v mém ebooku popisuji vše krok za krokem, jak na to. Když jsem ho psal, měl jsem na paměti malé podnikatele a živnostníky, kterým by tyto praktické a krok za krokem prezentované informace pomohly – jako by pomohly mě cca 2 roky zpět.

Co se týče dalších informací – sleduji hlavně zahraničí, tam je o marketing na YouTube obrovský zájem. Podnikatelé si uvědomují, že je to druhý největší vyhledávač světa, kam se denně nahrají obrovská kvanta videí – tak proč toho nevyužít pro svůj prospěch a business? Bohužel v ČR to zatím moc nevidím.

V zahraničí určitě stojí za to ReelSeo, který také mají svůj kanál na Youtube.

???

Povídali jsme si za krásného slunečního odpoledne na akci Firmy 2.0.

Děkuji za rozhovor a přínosné informace!

Sama jsem si odzkoušela natočit několik videí pro svůj e-shop Palelo už více jak před rokem, také jsem si zkusila Youtube editor pro jedno video složené z fotek na Palelo. Díky tomuto rozhovoru a ebooku od Jirky jsem objevila další možnosti Youtube a v blízké době se jim budu určitě věnovat. Jak se říká, konkurence nespí a je potřeba být o krok napřed. Vzhůru do AKCE!

Petra Mikulášková
Specializuji se na práci se zbožovými srovnávači Heureka.cz a Zboží.cz. Využívám přitom zkušenosti z vedení vlastního e-shopu i ze spolupráce s desítkami klientů. Ovládám nejen nástroje pro biddování a úpravu XML feedů, ale také Google Analytics. Snadno tak zjistím, v čem děláte chybu a pomůžu vám ji vyřešit. A společně zvýšíme vaše tržby.
Komentáře
 1. Daniel Visnak napsal:

  Práci s videi v rámci e-shopu se věnujeme třeba i my.. Můžete mrknout.. http://www.x-hokej.cz/hokejova-branka-winnwell-pro-form-72-s-postrannimi-sitemi-p6636/ nebo např. http://www.x-hokej.cz/deska-shooting-pad-extreme-300-x-150-cm-p4217/. Videa fungují výborně.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

 • Petra
  Mikulášková


  Specializuji se na práci se zbožovými srovnávači Heureka.cz a Zboží.cz. Využívám přitom zkušenosti z vedení vlastního e-shopu i ze spolupráce s desítkami klientů. Ovládám nejen nástroje pro biddování a úpravu XML feedů, ale také Google Analytics. Snadno tak zjistím, v čem děláte chybu a pomůžu vám ji vyřešit. A společně zvýšíme vaše tržby. Více o mně…